HÜRRİYET GAZETESİ HEBERİ

indir

http://www.hurriyet.com.tr/yurt-disindan-adiyaman-a-mide-kucultmeye-geliyorlar-37198441

ADIYAMAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE YURT DIŞI VE YURT İÇİNDEN ÇOK SAYIDA HASTA MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN GELİYOR

AdıyamanEğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sabri Özdaş tarafından yapılan, 225 adet ‘mide küçültme’ ameliyatının, 12’sini yurt dışı, 190’ınıTürkiye’nin değişik illerinden gelen hastalar oluşturdu.
Hizmet kalitesini her geçen gün biraz daha geliştiren Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’ye hizmet ediyor. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kilo şikayetiyle giden obezite hastalarının midesi, Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sabri Özdaş tarafından ameliyatla küçültülüyor. Opr. Dr. Sabri Özdaş, yaklaşık 1 buçuk yılda, 225 mide küçültme ameliyatı gerçekleştirdi.
Gerçekleştirilen bu ameliyatların içerisinden 12 hasta Almanya, Norveç, Danimarka,Hollanda, Suudi Arabistan gibi ülkelerden geldi. Türkiye’nin Adıyaman dışındaki diğer illerinden ise 190 hasta Adıyaman’a gelerek mide küçültme ameliyatı gerçekleştirdi.
Son olarak, 123 kilo ağırlığında ve midesinde yara olan RTÜK’de görevli Feti Ahmet Fırat Ankara’dan, 153 kilo olan Sait Özkan İstanbul’dan, Adıyaman’a gelerek ameliyatoldu.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Doğan veHastane Müdürü Osman Aydın, Genel Cerrahi Bölümü’nde yatan hastaları ziyaret etti.
RTÜK’de görevli Feti Ahmet Fırat, tavsiye üzerine Sabri Özdaş’a ulaşarak Adıyaman’da ameliyat olduğunu ve çok başarılı bir operasyon geçirdiğini dile getirdi.
Sait Özkan ise, tanıdıkların tavsiyeleri ve internette yaptıkları araştırmalar sonrasında Adıyaman’a geldiklerini belirtti.
Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sabri Özdaş, bu güne kadar yapılan ameliyatlarda yüzde 100 başarı elde edildiğini belirterek, bilimsel gelişmeler ışığında yeni ameliyatlar gerçekleştireceklerini ifade etti.

MİLLİYET GAZETESİ HABERİ

logo4

http://www.milliyet.com.tr/adiyaman-da-ilk-kez-mide-kucultme-ameliyati-adiyaman-yerelhaber-218519/

adıyaman eğitim ve Araştırma Hastanesine kilo şikayetiyle giden morbit obezite hastasının midesi ameliyatla küçültüldü.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kilo sorunu ile giden morbit obezite hastası olan 22 yaşındaki Kübra Akgün’e Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Sabri Özdaş tarafından, ameliyat edilmek istendi. 134 kiloda bulunan ve kilolarından kurtulmak isteyen Kübra Akgün, ameliyatı kabul ederek ameliyat masasına uzandı. Yaklaşık 3 saat süren mide küçültme ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlandı. Başarılı bir ameliyat geçiren Kübra Akgün’ün sağlık durumunun oldukça iyi olduğu öğrenilirken, Kübra Akgün, birkaç gün sonra taburcu edilecek.
Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Sabri Özdaş, “Bir ilki gerçekleştirdik. Yaptığımız ameliyat sleeve gastrektomi laparoskopik gerçekleştirdik Bariatrik Cerrahide. Morbit obez, şişman hastalarda yapmış olduğumuz bir ameliyat. Adıyaman’da, Adıyaman ve çevre illerde yapılan bir ameliyat bu. Yaklaşık 3 saat süren bir ameliyat gerçekleştirdik. Tamamen kapalı, laparoskopik yapılan bir ameliyat. Bu ameliyat Avrupa’da, Amerika’da, Bariatrik Cerrahide en çok uygulanan bir ameliyat. Son 7-8 yıldır yapılmaya başlanmış olan bir ameliyat. Avrupa’da ve Amerika’da, yapılan ameliyatların maliyeti, hastaya 150 bin, 200 bin dolar civarında bir maliyet getirisi var. Fakat bizde Sosyal Güvenlik Kurumu karşılandığından dolayı hastadan hiçbir şekilde bir ücret talep edilmiyor. Ve kilo verme açısından daha başarılı olduğundan dolayı bu ameliyatlar tercih ediliyor. Bizde tercih ettik. İlkini burada gerçekleştirdik. Umarım devamını gerçekleştireceğiz” dedi.
Daha sonra konuşan ameliyat olan hasta Kübra Akgün ise, “Ameliyat olduğuma oldukça memnunun bu ameliyatı olmak isteyenlere de tavsiye ederim. Kilolu insanlar için bay ya da bayan fark etmiyor” şeklinde konuştu.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Süyela Şengül ise, “Eğitim ve Araştırma Hastanesinde böyle bir ameliyatın yapılması hakikatten bizleri çok sevindirdi. Adıyaman’da, bir ilk olması çok daha önemli, doktor beye de çok teşekkür ediyoruz bu konuda hastamıza da şifa diliyoruz” dedi.
Ameliyat, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sabri Özdaş, Opr. Dr. Mustafa Göksu, Opr. Dr. Mahmut Hasan, Uzm. Dr. Hatice Selçuk Kuşderci, Uzm. Dr. Füsun Songül, Hemşirelerden, Kadriye Karayılan, Işıl Bulaman, Suna Oğuz, Dilek Başak, Oğuzhan Yıldırım, Pınar Kaya, Mahmut Karaaslan, Sıdıka Çakır, Abdullah Ulum, tarafından gerçekleştirildi.

HABERTÜRK GAZETESİ HABERİ

haberturk-logo

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/42314830-adiyaman-universitesinde-obezite-ve-tedavisi-anlatildi

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİNDE, OBEZİTE VE TEDAVİSİ ANLATILDI
CİHAN KİZİR ADIYAMAN (İHA) – Adıyaman Üniversitesinde, ‘Obezite ve Tedavisi’ konulu konferans düzenlendi.
Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç Konferans Salonunda Uzman Doktor Sabri Özdaş tarafından verilen konferansa üniversite akademik ve idari personelleri ve öğrenciler katıldı. Uzm. Dr. Özdaş konuşmasına obezitenin tanımını yaparak başlayan Uzman Dr. Özdaş, obezitenin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Özdaş, obezitenin aynı zamanda obeziteyi artıran hastalıklara da yol açtığını söyledi. Dünya’daki ve ülkemizde obezitenin neden arttığı konusunda da bilgi veren Özdaş, obezite ile maliyet ilişkisine de değindi. Yetişkinlerde obezitenin gelişimindeki risk faktörlerine, çocukluk çağı obezitenin nedenlerine ve yağ hücresi gelişiminde detaylı bilgiler sunan Özdaş, çocuk ve ergen obezitesinde ailenin rolünü de anlattı. Özdaş, obezitenin tedavisi, tedavi seçenekleri, sağlıklı beslenme önerilerini, yanlış zayıflama yöntemlerinde bilgiler paylaştı.
Özdaş, konferansın sonunda ise prevelans obezite cerrahisi komplikasyonları konusunu anlattı.

 

İNTERNET VE YEREL BASIN HABERLERİNE ALTTAKİ LOGOLARA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

adsizadsiz